Hifu (Fokus Ultrason ile Ameliyatsız Yüz Germe)

Yüksek odaklı fokus ultrasound, HIFU uygulaması, FDA onaylı bir ameliyatsız yüz germe işlemidir. Ciltteki smas tabakasına direkt etki edip cildi uyararak cilt altından itibaren bir onarım süreci başlatan HIFU uygulamasında amaç, ciltte bağ dokuları güçlendirerek daha gergin ve dolayısıyla daha genç görünen bir cilde kavuşmaktır. Yüksek odaklı fokus ultrasound, HIFU uygulamasında cildin 4,5mm, 3 mm ve 1,5 mm derinliğindeki tabakalarında ısıya bağlı hasar yaratılarak kollajen üretimi tetiklenir akabinde de doğal yenilenme ve onarılma mekanizması harekete geçirilir.Ve bu sayede derinden yüzeye cildin bütün katlarında gerilme ve yenilenme sağlanır

Kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte ortalama 2-4 yıl kalıcılığı olan HIFU uygulamasında gerçek sonuçlar işlemden ortalama 1 ila 3 at sonra kendini göstermeye başlar. Bu süre cildin kendini, hücresel olarak yenileme süresidir.

Güvenilir ve konforlu bir uygulama olan HIFU uygulaması, sosyal hayatı kesintiye uğratmaz. Uygulamadan hemen sonra rahatlıkla günlük rutinlerinize devam edebilirsiniz. HIFU uygulamasında her ameliyatsız estetik uygulamada olduğu gibi 18 yaş sınırı bulunmakla birlikte bir ameliyatsız yüz germe işlemi olduğu için genellikle 35 yaş üstü kadın ve erkeklere önerilmektedir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte 30’lu yaşlar artık ciltte yaşlanmanın getirisi deformasyonların yavaş yavaş görünmeye başladığı dönemdir. Bu nedenle bu deformasyonlara ne kadar erken müdahale edilirse cildin kendini yenileme süresi o kadar hızlı olur. HIFU teknolojisi sayesinde dermis ve smas tabakalarında kontrollü ısı ile koagülasyon yapılarak cildin sıkılaşması ve toparlaması sağlanır. HIFU uygulaması her ne kadar yüz germe üzerinden tanımlansa da HIFU cilt gevşemesinin olduğu birçok bölgeye rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Genellikle tek seansın yeterli olduğu HIFU uygulamasında seans süresi işlem yapılacak bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin yanak bölgesine yapılacak bir seansla yanak ve gıdı bölgesinin toparlanacağı bir seansın süresi aynı olmamaktadır.

Gıdı ve yanak bölgesindeki sarkmaların giderilerek yüz ovalinin ortaya çıkarılabildiği HIFU uygulamasında ilk adım olarak cilt temizlenerek işleme hazırlanır. Cilt temizleme uygulamasından sonra cilt yüzeyinde cihazın rahatça hareket ettirilebilmesi için işlem alanına özel bir jel sürülür. Yüz bölgesi için ilk önce 4.5 mm lik uygulama ile deri altındaki smas tabakaya uyarı gönderilir.  Ardından önce 3 mm’lik başlıklarla sonra da 1,5 mm’lik başlıkla en yüzeyel tabakaya atışlar yapılarak koagülasyon oluşturulur. İşlem esnasında herhangi bir anestetik kreme ihtiyaç duyulmaz.