Şakak Dolgusu

Yüz bölgesi yaşlanmanın etkilerinin en sık ve en çabuk görüldüğü bölgelerin başında gelmektedir. Bununla birlikte yüz böylesi yukarıdan aşağıya doğru yaşlandığı için hacim kayıpları, cilt gevşemeleri gibi birçok deformasyon ilk önce üst yüz bölgesinde görülmeye başlar.

Yaş almaya bağlı olarak üst yüz bölgesinde deformasyonların görüldüğü bölgelerin başında şakak bölgesi veya literatürdeki adıyla temporal bölge gelir. Zamana bağlı olarak cilt altı dokuların erimeye başlamasıyla bu bölgede kısmi çöküklükler meydana gelmekte bu da kişinin genel yüz hattını biçimsiz göstermektedir.

Temporal dolgu veya bir diğer adıyla şakak dolgusu uygulaması ile bu çökük görünümden kurtularak şakak bölgenize yeniden hacim kazandırabilir ve yüz hattınızın biçimli olmasını sağlayabilirsiniz.

Göz çukurunun hemen yan üst taraflarında, başımızın yan tarafında bulunan şakak bölgesi dolgu uygulamasında hyaluronik asit bazlı dermal dolgular kullanılmaktadır. Bu sayede oldukça güvenilir ve konforlu bir işlem olan şakak dolgusu uygulaması, klinik ortamda 15 dakikada tamamlanan bir işlemdir.

Hyaluronik asit halihazırda vücudumuzda bulunan bir bileşendir. Bu nedenle hyaluronik asit bazlı dolguların bilinen ağır bir yan etkisi yoktur dolayısıyla şakak dolgusu da dahil tüm dolgu işlemleri güvenle uygulanabilmektedir.

Birçok dermal dolgu uygulamasında olduğu gibi şakak dolgusu uygulaması da belirli aralıklarla yenilenmesi gereken işlemlerden biridir. Doğru şekilde yapılan bir temporal bölge dolgusunun kalıcılığı ortalama 12 ila 18 aydır. Bu süre sonrasında işlemin tekrarlanması gerekmektedir. Bununla birlikte düzenli şekilde yaptırıldığı takdirde diğer dolgu uygulamalarında olduğu gibi temporal dolgu uygulamasında da kalıcılığın bir miktar daha arttığı bilinmektedir.

Şakak bölgesinde oluşan hacim kaybı kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle bu bölgeye uygulanacak dolgu miktarına, yani cc miktarına, konsültasyon muayenesinde karar verilmektedir.

Uygulama, sosyal hayatı kesintiye uğratmayan bir işlemdir.

Şakak dolgusu uygulaması pratik olmakla birlikte iğneli bir işlem olduğu için mutlaka alanında yetkin bu işlemi daha önce defalarca yapmış bir doktor tarafından yapılması gerekir.